SportStars Magazine

Granada Crowned 2019 Mat Classic Wrestling Champions

195 Championship Final – Xavier Williams (Livermore, NC) dec. Dylan Myers (Franklin, SJ), 5-4

Photo: 195 Championship Final – Xavier Williams (Livermore, NC) dec. Dylan Myers (Franklin, SJ), 5-4

The 18th Annual Mat Classic Wrestling Championships held at Granada High School in Livermore proved once again to be among the most competitive tournaments in the Bay Area. This year’s tournament featured several section and state level wrestlers ranked by the California Wrestler (TCW), Making his name known on the section and state radar was Livermore junior Xavier Williams at 197s.

In Good Company!

Featured wrestlers also included #8 Carter Bailey (Granada, NC), #14 Edison Alanis (Franklin, SJ), HM Marcus Mandler (San Leandro, NC), #26 Cole Sanchez (Northgate, NC), and #10 Joe Valdez (Placer, N).

In the championship final, Williams defeated Franklin’s Dylan Myers (#22) in A tightly contested match by a decision of 5-4.

The feature match of the evening was in the championship final at 182 with #5 Jack Kilner (Granada, NC) and #8 Malik Lewis (Franklin, SJ). Each coming off outstanding performances at the prestigious Doc Buchanan Invitational in Clovis, Kilner and Lewis battled throughout the entire match, which finally ended in OT. It was then that Lewis secured the final takedown after a hard-fought scramble for the championship.

Led by individual champions Carter Bailey (113), Majed Moussali (128), and Edward Vilchis (154), Granada produced eight medalists overall. This to edge out Franklin-Elk Grove High School for the team championship.

Scores and rankings compiled by Al Fontes, The California Wrestler

TOP 10 TEAM SCORES

1 – Granada-Livermore (NC): 196.0

2 – Franklin-Elk Grove (SJ): 188.0

3 – Benicia (NC): 124.0

4 – Archbishop Riordan (CC): 112.0

5 – Castro Valley (NC): 110.5

6 – Northgate-Walnut Creekl (NC): 108.5

7 – Lowell (SF): 91.0

8T – California (NC)/James Logan (NC): 83.5

10 – San Leandro (NC): 82.5

Top 6 High School Boys Wrestling By Weight Class

108

1 – Lorenzo Gunn (Benicia, NC)

2 – Maaz Adil (Washington, NC)

3 – Aiden Wilder (Grace Davis, SJ)

4 – Skyler Lum (Castro Valley, NC)

5 – Roland Baca (James Logan, NC)

6 – Steven Reynolds (Concord, NC)

Consolation Champ: Anderson (Castro Valley, NC)

115

1 – Carter Bailey (Granada, NC)

2 – Michael Bigler (Archbishop Riordan, CC)

3 – John Valdez (Grace Davis, SJ)

4 – Jaden Ramos (Redwood, NC)

5 – Andrew Calvert (Franklin, SJ)

6 – AJ Ferreira (Placer, N)

Consolation: Namayan (Granada, NC)

122

1 – Julian Victoria (Dublin, NC)

2 – Brandon Reynolds (Benicia, NC)

4 – Ethan Floresca (James Logan, NC) *tie (5-match rule)

4 – Giovani Thai (Lowell, SF)

5 – Jonas Wong (Castro Valley, NC)

6 – Benito Saldivar (Napa, NC)

Consolation Champion: Wong (Castro Valley, NC)

128

1 – Majed Moussalli (Granada, NC)

2 – Marcus Barrajas (Thomas Downey, SJ)

3 – Carson Prim (Grace Davis, SJ)

4 – Dylan Pilger (Dublin, NC)

5 – Slavik Gevorkyan (Lowell, SF)

6 – Michael Jimenez (Benicia, NC)

Consolation Champion: Barajas (Washington, NC)

134

1 – Edison Alanis (Franklin, NC)

2 – Basil Othman (Benicia, NC)

4 – Cole Waskey (California, NC) *tie (5-match rule)

4 – Christian Diaz (Thomas Downey, SJ)

6 – Dan Ikegami (Dublin, NC)

6 – Andre Dargani (Concord, NC)

Consolation Champion: Vanderwgen (Castro Valley, NC)/Zuber (San Leandro, NC) * tie (5-match rule)

140

1 – Marcus Mandler (San Leandro, NC)

2 – Albert Williams (Franklin, SJ)

3 – Jonathan Nguyen (Granada, NC)

4 – Jonah Nacscimento (Lowell, SF)

6 – damion pergakis (Alhambra, NC) *tie (5-match rule)

6 – Bryce Cook (Placer, N)

Consolation Champion: Zach Hammerschmidt (Freedom, NC)

147

1 – Cole Sanchez (Northgate, NC)

2 – Rylan Matheson (Granada, NC)

4 – Colby Spencer (Franklin, SJ) *tie (5-match rule)

4 – Michael Ryaboy (Lowell, SF

6 – River Rogers (Placer, N) *tie (5-match rule)

6 – Cody Mocciano (Foothill, NC)

Consolation Champion: Curran (Clayton Valley Charter, NC)

154

1 – Edward Vilchis (Granada, NC)

2 – Randy Aberouette (Archbishop Riordan, CC)

3 – Frankie Thu (James Logan, NC)

4 – Jalen Ng (Lowell, SF)

5 – Mikele Pagliuca (California, NC)

6 – Francisco Espinoza (Northgate, NC)

Consolation Champion: Scwartz (Napa, NC)

162

1 – Hassan Khan (Franklin, SJ)

2 – Gage Mettler (Northgate, NC)

4 – Callan Ivy (San Leandro, NC) *tie (5-match rule)

4 – Xavier Camerena (Franklin, SJ)

6 – Abdul Meskienyar (James Logan, NC) *tie (5-match rule)

6 – Jakari Harris (Antioch, NC)

Consolation Champion: Batie (Northgate, NC)

172

1 – Joe Valdez (Placer, N)

2 – Nicolas Le Sieur (Northgate, NC)

4 – Sam Wade (Foothill, NC) *tie (5-match rule)

4 – Kian Ramos (Benicia, NC)

5 – Ian Richardson (Granada, NC)

6 – Michael Fitzsimmons (Redwood, NC)

Consolation Champion: Melynkov (Mission San Jose, NC)

184

1 – Malik Lewis (Franklin, SJ)

2 – Jack Kilner (Granada, NC)

3 – Daniel Desoto (California, NC)

4 – Phillip Tran (Livermore, NC)

5 – Sirr Henson (Benicia, NC)

6 – Frank Tirado (Deer Valley, NC)

Consolation Champion: Morales (San Leandro, NC)

197

1 – Xavier Williams (Livermore, NC)

2 – Dylan Myers (Franklin, SJ)

3 – Josh Collom (Granada, NC)

4 – Janwilliams Cirerra (James Logan, NC)

5 – Daniel Gerard (Archbishop Riordan, CC)

6 – Emilio Delanni (Napa, NC)

Consolation Champion: Struve (Grace Davis, SJ)

222

1 – Ray Russell (Archbishop Riordan, CC)

2 – Major Greene (Castro Valley, NC)

3 – Carlos Hernandez (Alhambra, NC)

4 – Zack Ninekirk (Berean Christian, NC)

287

1 – Elias Khamisy (Mission San Jose, NC)

2 – Jacob Sartorio (Clayton Valley, NC)

3 – Luke Nye (California, NC)

4 – Marcus Miller (Castro Valley, NC)

5 – Chris Chisley (San Leandro, NC)

6 – Dermick Vaughn (Mountain House, SJ)

Consolation Champion: Lex (Napa, NC)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + two =